ORCID

Фідкевич Олена Львівна, провідний науковий співробітник, кандидат філологічних наук.

Коло наукових інтересів: багатомовна освіта;  інтегроване навчання мов і літератур національних меншин; методика навчання мов і літератур національних меншин.

Творчий шлях. У 1986 році закінчила Державний педагогічний інститут імені М. Горького  за спеціальністю: вчитель російської мови і літератури (з відзнакою).

З 1986 по 2007 рік працювала вчителем російської мови і літератури в гімназії імені О. С. Пушкіна м. Києва, очолювала гуманітарну кафедру гімназії. У 2007 році захистила дисертацію з теорії літератури («Епістолярій А. П. Чехова і літературний процес кінця ХIХ – початку ХХ ст.») та отримала науковий ступінь кандидата філологічних  наук. З 2007 року по 2009 рік викладала теорію літератури і теорію перекладу в Славістичному університеті (м. Київ). З 2009 року працює на посаді старшого наукового співробітника в Інституті педагогіки Національної академії педагогічних наук України, з 2021 року – на посаді провідного наукового співробітника. З 2020 року керує науковими дослідженнями  за планом Інституту педагогіки НАПН України: «Методика компетентнісно орієнтованого навчання мов і літератур національних меншин у ліцеї»; «Науково-методичні засади реалізації багатомовної освіти в закладах загальної середньої освіти України з навчанням мов корінних народів і національних меншин».

Науковий доробок охоплює понад 70 наукових праць:  статті, методичні рекомендації, посібники, підручники, монографії (колективні), програми з мовно-літературних курсів для шкіл з навчанням мов національних меншин.

Нагороджена Почесною грамотою Інституту педагогіки НАПН України за  наукові досягнення (2014 р.). У 2020 р. була нагороджена Дипломом НАПН України ступеня за підручники: «Російська мова і література. Інтегрований курс. 10 кл.»; «Російська мова і література. Інтегрований курс.11 кл.».

У 2016-2021 рр. як науковий консультант брала участь у Всеукраїнському експерименті «Формування багатомовності дітей та учнів: прогресивні європейські ідеї в українському контексті» за підтримки МОН України та офісу Верховного комісара ОБСЄ у справах національних меншин.

У 2020 році залучилася до проєкту Ради Європи «Захист національних меншин, включаючи ромів, та мов меншин в Україні» як експерт з проблеми впровадження   білінгвального навчання в закладах загальної середньої освіти України з навчанням мов національних меншин; учасник робочої групи з кодифікації ромської мови та підготовки навчальних програм з ромської мови для початкової школи. З 2020 року – експерт Офісу Верховного комісара ОБСЄ з питань освіти представників національних спільнот України.

Упродовж 2018 – 2020 рр. брала участь у сертифікованих семінарах і тренінгах з багатомовної освіти в межах Всеукраїнського експерименту «Формування багатомовності дітей та учнів: прогресивні європейські ідеї в українському контексті» за підтримки МОН України та офісу Верховного комісара ОБСЄ у справах національних меншин та проекту Ради Європи «Захист національних меншин, включаючи ромів та мови меншин в Україні» за ініціативою та підтримкою Міністерства освіти і науки України спільно з Офісом Ради Європи в Україні. Проходила закордонне стажування з проблем навчання мов національних меншин:2018 р., м. Вільнюс, Латвія – за сприяння культурного центу WJC ; 2019р., Університет м.Больцано, Італія – за сприяння Офісу Верховного комісара ОБСЄ ; м. Єрусалім, Ізраїль – за сприяння фонду ККL-JNF).

З 2020 р. викладає авторську навчальну дисципліну   «Сучасні наукові погляди на багатомовність як суспільне та індивідуальне явище» для здобувачів ступеню доктора філософії, аспірантів Інституту педагогіки НАПН України третього року навчання.

З 2020 р – член журі Книжкової премії «Еспресо. Вибір читачів». започаткованої телеканалом «ЕСПРЕСО» та ГО «ДЕМФОРУМ» у 2017 році з метою відзначати найкращі літературні новинки року та задля підтримки інтересу до читання книжок в Україні.