Рашисти руйнують промислові об’єкти, на яких зберігається нітратна (азотна) кислота, внаслідок чого ця речовина та продукти її розкладання можуть потрапити в повітря.
Що треба знати
Нітратна (азотна) кислота – це жовтувата або безбарвна рідина з різким задушливим запахом, легко зміщується з водою в будь-яких співвідношеннях.
Концентрована кислота розкладається з утворенням оксиду, що має бурий колір:
4HNO3 = 4NO2 + O2 + 2H2O
В атмосфері сполука NO2 легко взаємодіє з киснем і парою води, знову перетворюючись на азотну кислоту. Отже, в районах, де відбулася аварія, під час опадів і в умовах підвищеної вологості на поверхню потрапляє азотна кислота. Попадання кислоти на шкіру спричинює появу жовтого забарвлення її і сильні опіки та навіть некроз. При вдиханні пари азотної кислоти вражаються дихальні шляхи: виникає їх подразнення, набряк чи пневмонія. Виявити концентровану азотну кислоту в повітрі можна за «лисячим хвостом» – димом темно-рудого кольору.
Чого не можна робити
- НЕ виходити на вулицю.
- НЕ вдихати забруднене повітря.
Що треба робити
- Перекрити доступ повітря в приміщення. Для цього щільно закрити вікна і двері.
- Одягнути протигаз, респіратор або ватно-марлеву пов’язку, змочену 2% розчином питної соди (для приготування розчину треба 0,5 чайної ложки питної соди розчинити у 100 г води).
- У разі відсутності протигазу, необхідно захистити очі. Для цього підійдуть захисні окуляри, або окуляри для підводного плавання, які щільно прилягають до обличчя.
- Одягти одяг, що максимально закриватиме шкіру.
- Промити уражені ділянки шкіри розчином харчової соди.
Вороненко Тетяна Іванівна, старший науковий співробітник відділу, кандидат педагогічних наук